Decydując się na wymarzony dom z ogrodem albo działkę, na której cała rodzina będzie wypoczywać, większość z nas wybiera naturalne, drewniane meble oraz elementy, ponieważ mają w sobie coś magicznego.

Przede wszystkim są piękne, wytrzymałe i stanowią pewnego rodzaju odskocznię od plastiku i tworzyw sztucznych. Ozdabiając swój dom w ten sposób należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna za pomocą oleju, wosku bądź lazury do drewna. W poniższym artykule tłumaczymy, czym one się różnią i na który preparat warto się ostatecznie zdecydować.

Impregnat do drewna

Impregnat do drewna jest to substancja wykorzystywana do zabezpieczania różnych drewnianych mebli, dodatków czy elementów. Wykorzystanie odpowiedniego impregnatu, np. w ogrodzie, pozwala nadać drewnianym powierzchniom ładnego wyglądu, dobrej kondycji, a także uodpornić je przed działaniem wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak grzyby, owady, pleśń, promienie UV czy wilgoć.

Olej do drewna na zewnątrz budynku

Wybierając impregnat do powierzchni drewnianej, umieszczonej poza domem, warto rozważyć oleje do drewna. Nałożenie takiego preparatu wiąże się z zabezpieczeniem powierzchni, dzięki czemu twoje drewniane elementy będą ci służyły zdecydowanie dłużej, jednocześnie pięknie się prezentując i nie niszczejąc pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, takich jak zmieniające się warunki atmosferyczne.

Aby wybrać najlepszy olej do drewna dla swoich mebli, który głęboko wniknie w drewno, odżywi je oraz ochroni przed wilgocią, koniecznie odwiedź stronę internetową naszego sklepu i przejrzyj naszą bogatą ofertę, porównując jednocześnie ceny, uznawane za konkurencyjne na rynku. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na produkty Remmers, Osmo, Koopmans czy Wkrętmet, koniecznie sprawdź kilka podstawowych czynników. Po pierwsze, zwróć uwagę na obecność barwnika. Jeżeli nie zamierzasz zmieniać koloru swoich mebli, ale chcesz jedynie przyciemnić oraz uwydatnić słoje swoich drewnianych przedmiotów, kup olej do drewna bezbarwny, a w przypadku, gdy chcesz zmienić kolor mebla, kup olej do drewna z dodatkiem substancji barwiącej.

Jeżeli kolor jest już wybrany, warto rozważyć, czy chcemy olej do drewna twardniejący czy nie. Różnica w tym przypadku polega na tym, że ten pierwszy jest nieco skuteczniejszy i nie wymaga późniejszego woskowania, ale decyzja, na który się zdecydujesz, należy oczywiście do ciebie, czyli do odbiorcy. Co ciekawe, w sklepach pojawiają się coraz nowsze i ciekawsze oferty, więc można kupić także preparat olejowo-woskowy, który za jednym razem wykona dwa zadania.

Lazura ochronna 3w1 do drewna narażonego na działanie warunków atmosferycznych

Lazura do drewna 3w1 ma trzy zadania, tj. ochrona, impregnacja oraz tworzenie powłoki gruntującej. Największą zaletą stosowania lazury 3w1 jest to, że odbiorca kupuje trzy produkty w jednym, dzięki czemu oszczędza czas, pieniądze oraz swoje nerwy. Preparat ten zapewnia bardzo dużą siłę krycia, nie zawiera w swoim składzie związków aromatycznych ani narażonych na żółknięcie, doskonale sprawdza się do pokrywania krawędzi, a także jest bardzo łatwy w użyciu. Użytkownik sam, bez problemu, może nałożyć warstwę tego środka i cieszyć się spokojem przez długi czas. Nałożona powłoka chroni bowiem drewno przed wilgocią oraz innymi warunkami panującymi poza domem.

Wosk ochronny do drewna

Podobne zadanie spełnia zresztą wosk, uważany za jeden z lepszych sposobów zabezpieczania drewnianych powierzchni znajdujących się na zewnątrz, poza domem. Woskowanie to jedna z najprostszych i niedrogich metod impregnacji, ochrony oraz pielęgnacji drewnianych mebli, a także konstrukcji typu taras. Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie posiadacze drewnianych rzeczy, to „na co zwrócić uwagę w czasie kupowania wosku do drewna?”. Otóż, pierwszym takim czynnikiem jest jego skład. Najlepsze woski do drewna to te, zawierające jak najwięcej naturalnego wosku pszczelego, chroniącego drewno przed wodą oraz nadającego powierzchniom drewnianym eleganckiego wyglądu. Doskonałym dodatkiem w składzie jest także wosk roślinny carnauba, który uzyskuje się z palmy gatunku kopernicja, rosnącej w Brazylii. Powłoka dzięki temu jest twardsza i może być nakładana także na drewniane antyki.