Współcześnie zapanowała nietypowa moda na otaczanie się drewnianymi meblami. Niektórzy potrafią znaleźć coś pięknego, drewnianego na śmietniku, niektórzy kupują antyki, a jeszcze inni je dostają, np. w spadku po babci.

Coraz więcej dekoratorów mierzy się z dostosowywaniem pozostałych mebli do jednego drewnianego mebla, np. antycznego kredensu czy stołu, który nadaje domu niepowtarzalności, magii, jednym słowem atmosfery. Niestety należy zauważyć, że drewno niszczeje pod wpływem różnych, niezależnych od człowieka, czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W takim przypadku należy więc je zabezpieczyć za pomocą odpowiedniego impregnatu. Jakiego? O tym poniżej.

Wosk do drewna wewnątrz i na zewnątrz budynków – czym się charakteryzuje i jakie ma właściwości

Meble woskuje się od wielu wieków, co jest już niejako tradycją. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że jest to sprawdzona metoda, która się zwyczajnie sprawdza i którą warto rozważyć na poważnie. Wosk ma przede wszystkim dwa zadania, tj. konserwowanie mebli oraz ich ozdabianie. Po nałożeniu odpowiedniej warstwy z wosku na powierzchnię, drewno zostaje odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak woda, promienie UV czy zmiana temperatury. Ponadto drewniane elementy, na które zostanie nałożony wosk, otrzymują delikatny połysk oraz piękny, elegancji wygląd. Niektórzy uważają nawet, że jest on subtelniejszy i bardziej naturalny niż w przypadku pokrycia drewna za pomocą oleju do drewna, ale jest to subiektywna ocena.

Woski są jedną z najlepszych metod na odnowienie drewnianych mebli, ponieważ nie odbierają drewnianym powierzchniom ich naturalnego wyglądu czy faktury. Możemy nałożyć nawet kilka warstw wosku i nie uzyskamy grubej warstwy, rzucającej się w oczy. Niestety nie można tego samego powiedzieć o oleju. Chociaż, z drugiej strony, wosk nie jest tak twardy i wytrzymały jak lakier czy politura. Wosk nie chroni więc tak skutecznie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wosk sprawdzi się zatem tam, gdzie nie zależy nam na niezniszczalności, lecz zachowaniu naturalnego wyglądu drewna. Takimi rzeczami są podłogi oraz drewniane meble w domu lub w ogrodzie. Wosk jest jednak lepszym zabezpieczeniem przed wodą czy wilgocią. Jest to doskonały impregnat do miejsc, gdzie często dochodzi do zabrudzeń, w powietrzu unosi się kurz, a sama powierzchnia jest dodatkowo narażona na tłuszcz, środki czystości itd.

Olej do drewna na zewnątrz budynku – na co zwrócić uwagę

Po pierwsze określ, jaki rodzaj drewna posiadasz. Inny środek nada się do drewna twardszego, a inny miększego. Twarde rodzaje drewna to np. sosna czy dąb, natomiast do miękkich możemy zakwalifikować np. drzewa iglaste. Następnie zastanów się nad odpowiednim kolorem oleju do drewna – czy chcesz go zmienić, ściemnić, wyostrzyć itd. Wiele osób decyduje się zwłaszcza na olej bezbarwny, który jedynie nada blasku drewnu, wydobędzie głębie jego koloru oraz podkreśli jego słoje. Kolejne kryterium, które musisz wziąć pod uwagę, to twardnienie oleju. Oleje twardniejące mają w składzie żywice i rozpuszczalniki, dzięki czemu szybko wysychają, ale jednocześnie mają intensywny zapach, który unosi się w powietrzu nawet przez kilkanaście godzin. Preparaty nietwardniejące posiadają w składzie sole mineralne, bez żywic i rozpuszczalników, przez co dłużej schną, ale nie mają zapachu. Niestety nie zabezpieczają też zbyt skutecznie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Olej do blatów kuchennych

Olej do blatu kuchennego musi przede wszystkim być odporny na wodę oraz zabrudzenia, a także posiadać gwarancję, że może mieć kontakt z żywnością. Jest to bardzo istotne, gdyż w kuchni nasze blaty są narażone na wilgoć, np. z gotującej się wody na herbatę czy garnka z gotującą się zupą. Kontakt z żywnością też jest na porządku dziennym, np. kiedy kładziemy na blacie umyte jabłko.

Porównanie wosków i olejów do drewna

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać wosk, czy olej do drewna. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy z tych sposobów jest dobry, ale ma inne działanie i przez to także zastosowanie. Wszystko zależy więc od użytkownika.